Superclone Rolex Daytona 40 mm black Dial 126519LN
Regular Price
Sale Price
Regular Price
Generate QR code
Estimated Delivery:May 20 - May 24
Product description
Shipping & Return
Movement
- Superclone: Features a Rolex decorated movement 'Dandong 4130/4131/4132 depending on the model.'
- AAA: It comes with an Asian clone of the ETA 7750 movement. This movement lacks a Rolex-decorated rotor and parts and is slightly thicker than the original, making the watch case 12.6mm thick compared to the 12.2mm thickness of the Superclone and the original.
Finishing
Power Reserve
- Superclone: Offers a power reserve of up to 72 hours.
- AAA: Offers a power reserve of 40 hours.
Water Resistance
- Superclone: Waterproof up to 50 meters.
Weight
- AAA: Has an error margin of 13 grams.
| Brand | Rolex |
|---|---|
| Reference | 126519LN |
| Gender | Men’s watch |
| Model | Daytona |
| Movement | Kinetic (Automatic) |
| Case material | 18k white gold |
| Case diameter | 40 mm |