Superclone Rolex Daytona 40 mm Intense black Dial 126518LN
Share
  • Estimated Delivery:May 20 - May 24
Product description
Shipping & Return
Movement
  • Superclone: Features a Rolex decorated movement 'Dandong 4130/4131/4132 depending on the model.'
  • AAA: It comes with an Asian clone of the ETA 7750 movement. This movement lacks a Rolex-decorated rotor and parts and is slightly thicker than the original, making the watch case 12.6mm thick compared to the 12.2mm thickness of the Superclone and the original.
Finishing
Power Reserve
  • Superclone: Offers a power reserve of up to 72 hours.
  • AAA: Offers a power reserve of 40 hours.
Water Resistance
  • Superclone: Waterproof up to 50 meters.
Weight
  • AAA: Has an error margin of 13 grams.
BrandRolex
Reference126518LN
GenderMen’s watch
ModelDaytona
MovementKinetic (Automatic)
Case material18k yellow gold
Case diameter40 mm
BezelBlack monobloc Cerachrom
DialIntense black
Band materialOysterflex
Bezel MaterialCeramic
Water ResistantSuperClone watches are waterproof up to 30 meters.
GlassSapphire crystal
QualitySwiss (ETA)
Designed for Your Comfort
100 Days Return
Enjoy a seamless shopping experience, facilitated by our complimentary shipping.
Learn more
Lifetime Warranty
Our dedicated team provides timely assistance, committed to addressing your queries.
Learn more
Customers Services
Invest in our activewear with absolute confidence, backed by our 30-day satisfaction guarantee.
Discover more in our FAQ
How long does it take to process an order?
Do you ship internationally?
What is your return policy?
What are your sizing options?
You Might Also Like
Superclone Rolex Daytona 40 mm 126508 “John Mayer”
Rolex Daytona 35mm Diamond Dial 98238
Superclone Rolex Daytona Black Dial 126503
Rolex Daytona 39mm Gold Dial 1454245
Rolex Daytona 39mm White Dial 622633
Superclone Rolex Daytona John Mayer Green Dial 116508
Superclone Rolex Daytona 40 mm 126518LN Tiffany Dial
Rolex Daytona 40mm Rose Diamond Baguette Dial 116505